Do ogrodu lub na balkon: Sadząc odpowiednie rośliny kwitnące, każdy z nas może zrobić coś dobrego dla owadów zapylających, a tym samym – dla natury. Wybierajcie rośliny, które kwitną od wiosny do jesieni – sadźcie gatunki wczesno-, średnio- i późno kwitnące. Pamiętajcie, że nie wszystkie rośliny kwitnące stanowią równie wartościowy pokarm dla owadów. Z jednej strony wynika to z faktu, że różne gatunki specjalizują się w zapylaniu określonych kwiatów. Z drugiej strony nie wszystkie rośliny kwitnące wytwarzają taką samą ilość pyłku i nektaru. Poza tym niektóre kwiaty nie wytwarzają wcale nektaru. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla owadów. Pyłek jest potrzebny jako bogate w białko pożywienie dla potomstwa, natomiast nektar to źródło energii dla dorosłych owadów, jego zapas pszczoły przechowują w zimie w postaci miodu. Oprócz roślin zielnych możecie także wykorzystać owocujące krzewy i drzewa. Ich kwiaty potrzebne są owadom, a z owoców jesienią i zimą skorzystają przede wszystkim ptaki.
Owady potrzebują w ogrodzie odrobiny dzikości. Zadbane rabaty, w których rośliny stoją w równych rzędach, i zielony trawnik bez chwastów nie sprzyjają owadom. Niech więc choć w jednym małym kącie trawa i kwiaty rosną swobodnie. Koście to miejsce tylko dwa razy w roku – w drugiej połowie czerwca oraz w końcu sierpnia. Wysiejcie tam mieszankę dzikich kwiatów, posadźcie owocujący krzew lub drzewko, zainstalujcie hotel dla owadów. Dzięki dużej ilości kwitnących roślin pomożecie owadom zapylającym znaleźć nektar i pyłek. Pozytywnym efektem ubocznym naturalnej łąki w ogrodzie jest to, że swoje miejsce lęgowe znajdą tam również inne pożyteczne owady, takie jak złotooki i biedronki.
Część trawnika koście tylko w drugiej połowie czerwca i końcu sierpnia.
Unikajcie stosowania środków ochrony roślin.
Wysiejcie mieszankę dzikich kwiatów, posadźcie owocujący krzew lub drzewo.
Zastąpcie monokultury uprawami mieszanymi.
Zainstalujcie hotel dla owadów lub domek dla pszczół.
Poza tym: Nie bójcie się użądleń pszczół. Dzikie pszczoły nie atakują, gdy ktoś zbliża się do ich gniazda. Żądlą tylko wtedy, gdy są w poważnym niebezpieczeństwie, na przykład gdy zgnieciecie pszczołę palcami.
Lista roślin przyjaznych pszczołom
Abyście mogli od razu zacząć prace w ogrodzie, Maja ułożyła dla Was przejrzystą listę roślin, które możecie zasiać lub zasadzić na balkonie lub w ogrodzie. Te rośliny są szczególnie przyjazne pszczołom i innym owadom, a także ptakom!
Teraz możecie wykazać się kreatywnością! Zróbcie domki lęgowe pomagające chronić pszczoły, zbudujcie hotel dla owadów, ozdóbcie skrzynki z kwiatami patyczkami z motywem pszczoły lub po prostu namalujcie na nich kolorowe obrazki Mai i jej przyjaciół. Tutaj możecie pobrać wszystkie przydatne instrukcje.
Tutaj dowiecie się, jak rozpoznać dobry, ekologiczny miód i na co zwracać uwagę przy zakupie produktów przyjaznych pszczołom.
Pszczoły są niezastąpione dla przyrody i naszego pożywienia. Maja wyjaśni Wam tutaj, dlaczego tak jest.