MIÓD NATURALNY

KONSUMPCJA I OCHRONA ŚRODOWISKA

Kupując produkty, które wytwarzane są w sposób ekologiczny, pomagacie pszczołom. Gospodarstwa ekologiczne rezygnują ze stosowania środków ochrony roślin, które są niebezpieczne dla pszczół i innych owadów. Ponadto nie uprawiają też monokultur pojedynczych gatunków roślin. Dlatego kupując naturalny miód, zawsze sprawdzajcie miejsce jego pochodzenia. Miód dostępny w sklepach to często produkt mieszany z różnych rodzajów miodu, pochodzących od różnych dostawców. Najlepiej kupujcie miód ekologiczny, pochodzący z konkretnej pasieki. Postępując w ten sposób, można sprawdzić, w jakich warunkach został wyprodukowany. Warto też kupować miód od lokalnych pszczelarzy. Nie jest wówczas potrzebny długi transport od pasieki do sklepu, a to wpływa pozytywnie na środowisko. W ten sposób wspieracie przyrodę w Waszym regionie.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZAKUPU MIODU NATURALNEGO

KONSYSTENCJA

Każdy miód naturalny prędzej czy później zestala się. To znak jakości, ponieważ pokazuje, że miód nie był podgrzewany i ma niską zawartość wody. Jeśli chcecie ponownie zamienić stały miód w płynny, możecie to zrobić w kąpieli wodnej o temperaturze ok. 35°C.

BIAŁE PLAMY

Białe plamy (biały osad) w słoiku z miodem oznaczają, że miód krystalizuje. To naturalny proces i znak wysokiej jakości miodu. Podczas krystalizacji wolna woda zostaje związana między kryształami cukru. Jeśli miód ma niską zawartość wody, zamiast wody zamknięte zostaje powietrze. Powstają przy tym białe plamy.

PODGRZEWANIE

Miodu nie należy podgrzewać powyżej 40°C, ponieważ wiele zdrowych składników jest wrażliwych na ciepło i ulega zniszczeniu w wyższych temperaturach.

PRZECHOWYWANIE

Miód należy szczelnie zamknąć (najlepiej w słoiku) i przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

WIĘCEJ INFORMACJI

POMYSŁY DO WYKORZYSTANIA

Teraz możecie wykazać się kreatywnością! Zróbcie domki lęgowe pomagające chronić pszczoły, zbudujcie hotel dla owadów, ozdóbcie skrzynki z kwiatami patyczkami z motywem pszczoły lub po prostu namalujcie na nich kolorowe obrazki Mai i jej przyjaciół. Tutaj możecie pobrać wszystkie przydatne instrukcje.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ROŚLIN

Na balkonie i w ogrodzie: Maja pokaże Wam tutaj, które rośliny są szczególnie przyjazne dla pszczół i innych owadów i na co należy zwracać uwagę podczas pielęgnacji ogrodu.

DLACZEGO OCHRONA PSZCZÓŁ?

Pszczoły są niezastąpione dla przyrody i naszego pożywienia. Maja wyjaśni Wam tutaj, dlaczego tak jest.