CZY PSZCZOŁY ROBIĄ TYLKO MIÓD?
DIE AUFGABEN DER BIENEN FÜR KINDER
ERKLÄRT
Brzęczące wokół pszczoły to znany obraz każdej wiosny i lata. Ale dlaczego pszczoły to robią? Gdy pszczoły przelatują z kwiatka na kwiatek, zbierają pyłek i nektar. Są to składniki kwiatów, którymi pszczoły żywią siebie i swoje potomstwo. Jeśli znajdą ich wystarczającą ilość, produkują miód. Miód nie tylko dobrze smakuje nam – ludziom, ale służy również pszczołom jako pokarm w czasie deszczu i zimy. Pszczoły można podzielić na miodne i dzikie. Dzikie pszczoły żyją pojedynczo i zwykle gniazdują w małych dziurkach w ziemi, zmurszałych kawałkach drewna lub suchych łodygach roślin. Pszczoły miodne natomiast żyją w ulach, w gromadzie zwanej rojem. Są hodowane przez pszczelarzy i wykorzystywane specjalnie do produkcji miodu oraz do zapylania sadów i pól. Latem w ulu żyje razem około 60 000 pszczół miodnych. Aby rój mógł przetrwać, każda z pszczół ma do wykonania inne zadania. W każdej kolonii pszczół jest dokładnie jedna królowa. Jest dłuższa niż inne pszczoły i jako jedyna może składać jaja, z których wylęgają się nowe pszczoły (= larwy pszczół). Ponadto w każdej kolonii pszczół znajduje się około 800 do 1000 samców, zwanych trutniami. Pozostałe pszczoły to robotnice. W zależności od wieku mają do wypełnienia różne zadania: czyszczenie woszczyny, czyli plastrów, budowanie plastrów, karmienie larw pszczół, przygotowywanie miodu, ochrona, zbieranie pyłku i nektaru. Pszczoły potrafią się świetnie orientować w terenie. Jeśli pszczoła zwiadowca znajdzie źródło pożywienia, potrafi zapamiętać dokładną lokalizację, kształt i kolor tego miejsca. Aby inne pszczoły również mogły znaleźć to źródło pożywienia, zwiadowca przekazuje te informacje za pomocą zapachów i języka tańca.
WARUM SIND BIENEN SO WICHTIG?
BESTÄUBUNG
W poszukiwaniu pożywienia pszczoły latają z kwiatka na kwiatek, zbierając pyłek i nektar. Jakaś ilość pyłku zawsze przylgnie do nóg pszczół. Na następnym kwiatku pyłek jest ponownie strząsany. Proces ten nazywany jest zapylaniem i jest bardzo ważny dla różnorodności gatunków na naszej ziemi. Tylko dzięki zapyleniu kwiaty mogą przekształcić się w owoce, takie jak jabłka czy wiśnie. Pszczoły uwielbiają jasne kolory, a większość roślin ma jaskrawe kwiaty. Pszczoły przyciąga również słodki zapach kwiatów. Te pożyteczne owady zapylają większość wszystkich roślin dzikich i użytkowych. Te rośliny są natomiast podstawą życia nie tylko dla nas – ludzi, ale także dla wielu zwierząt.
Bienen machen mehr als Honig
Bez pszczół nie byłoby owoców ani warzyw. Ale nie tylko: według naukowców około 30 procent naszego pożywienia powstaje tylko przy pomocy tych pożytecznych owadów. Po bydle i świniach pszczoły są więc trzecim najważniejszym zwierzęciem rolniczym.
30% DER
LEBENSMITTEL
Pszczoły zapylają cztery piąte wszystkich roślin dzikich i użytkowych
80% DER
PFLANZEN
Pszczoły zapylają cztery piąte wszystkich roślin dzikich i użytkowych
ERSTAUNLICHE HÖCHSTLEISTUNGEN
PRACOWITE PSZCZÓŁKI
Około 80 procent kwiatów uprawianych przez nas roślin musi zostać odwiedzonych i zapylonych przez owady. Jedna pszczoła miodna zapyla do 1000 kwiatów dziennie.
JAK PSZCZOŁY PRODUKUJĄ MIÓD?
Jeden kilogram miodu powstaje z nawet dziesięciu milionów kwiatów. Aby wytworzyć 500 gramów miodu, kolonia pszczół musi trzy razy okrążyć ziemię.
PSZCZOŁY KOCHAJĄ LATAĆ
W ciągu swojego krótkiego życia pszczoła pokonuje około 8 000 kilometrów. Pokonuje przy tym około kilometra w ciągu dwóch minut, czyli lata z prędkością prawie 25 kilometrów na godzinę!
RODZINNE OWADY
Latem kolonia pszczół składa się z około 60 000 robotnic, kilkuset trutni i jednej królowej. Przezimować może tylko około 20 000 z nich.
WIELKI APETYT
W ciągu sześciu dni po wykluciu larwa pszczoły osiąga 500-krotność wagi, jaką miała na początku. Według tych standardów po sześciu dniach ludzkie dziecko musiałoby ważyć ponad 1,5 tony.
WIE LEBEN BIENEN?
WEITERE INFOS
WARUM SIND WILDBIENEN BEDROHT?
Maja wyjaśni Wam tutaj, dlaczego pomoc dla dzikich pszczół jest taka ważna.
WAS PASSIERT OHNE BIENEN?
W świecie bez pszczół musielibyśmy zrezygnować z wielu rzeczy. Tutaj dowiecie się więcej.
JEDER KANN HELFEN!
Tutaj znajdziecie przydatne wskazówki, jak w domu zrobić coś dobrego, by pomóc pszczołom – małym braciom Mai.